$47.49
6' Black braided hoses with 90 degree elbow rated 1700 PSI with two female connections - 2 Pack - 8212638RP
6' Black braided hoses with 90 degree elbow rated 1700 PSI with two female connections - 2 Pack
Model: 8212638RP








6' Black braided hoses with 90 degree elbow rated 1700 PSI with two female connections - 2 Pack
Model: 8212638RP
$47.49
Key Features
Accessory 8212638RP replaces 1201112, 8212637IP, 8212637RP, 8212638, 8212638IP, AH1487197, EA1487197, PS1487197
8212638RP is Compatible with multiple Whirlpool models, including MVW6230HC MVW6230HW MVW7230HC MVW7230HW MVW8230HC WTW5100HC WTW5100HW WTW6120HC WTW6120HW WTW7120HC
1700-PSI
Space saving 90-deg elbow
For over 100 years, Whirlpool has cared for your appliance like you care for your home, which is why our replacement parts are made using durable materials and innovative processes
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Accessory 8212638RP replaces 1201112, 8212637IP, 8212637RP, 8212638, 8212638IP, AH1487197, EA1487197, PS1487197
8212638RP is Compatible with multiple Whirlpool models, including MVW6230HC MVW6230HW MVW7230HC MVW7230HW MVW8230HC WTW5100HC WTW5100HW WTW6120HC WTW6120HW WTW7120HC
1700-PSI
Space saving 90-deg elbow
For over 100 years, Whirlpool has cared for your appliance like you care for your home, which is why our replacement parts are made using durable materials and innovative processes
Specifications
Dimensions
| Net Weight | 1-14/25 lbs |
| Gross Weight | 1-14/25 lbs |
Details
| This Part is a Replacement for the Following Part Numbers | 8212637IP, 8212637RP, 8212638 |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.19 ft³ |
| Dimensional Weight | 1.95 lbs. |
| Total of Cubes | 0.19 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 1.95 lbs. |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 1.56 lbs. |
| Net Weight | 1-14/25 lbs |
| carton height | 12.6 |
| carton width | 19.13 |
| Weight (lbs.) | 1.56 |
| Carton Length | 1.34 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 11.75 in. |
| Shipping Height | 10.5 in. |
| Shipping Length | 1.34 in. |
| Shipping Weight | 41.56 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 41.56 lbs. |
| Source | Manufacturer |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Minnesota.







