$109.99
Garage Stool - GAAC30STJB
$109.99
Key Features
Double-ring leg construction with a chrome finish
300 lbs
15" W X 30" H
1-year limited warranty
Description
This Stool is the perfect complement to your workspace. It is ideal for lengthy projects that require you to sit and work. Rust resistant chrome legs are built to last and rubber caps help prevent your work stool from sliding.
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Specifications
Features
Double-ring leg construction with a chrome finish
300 lbs
15" W X 30" H
1-year limited warranty
Specifications
Other
| Assembly Required | Yes |
| Color | Black |
| Color/Finish | Chrome Finish |
| Hardware Included | Wrench Included for convenient assembly |
| Number of Pieces Included | 1 |
| Type of Component | Cabinet Accessory |
Dimensions & Weight
| Width | 15 in. |
| Height | 30 in. |
| Length | - |
| Weight | 300 lbs. |
| Carton Depth | 21 3/4 |
| Carton Height | 4 5/8 |
| Carton Width | 28 1/2 |
| Gross Weight | 18 |
| Net Weight | 14.0 |
| Net Weight(LB,pounds) | 14 |
| Carton Depth(IN,inches) | 21.7500 |
| Carton Height(IN,inches) | 4.6250 |
| Carton Width(IN,inches) | 28.5000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 18 |
| Adjustable Height | No |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 20 in. |
| Shipping Height | 35 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 340 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 340 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Product Details
| Width | 15" Wide |
| Height | 30" Tall |
| Depth | 15" Deep |
| Total Load Capacity | 300 lbs/unit |
| Assembly Required | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.









