$39.99
Wall Bracket Kit for Premier Tall GearBox and GearLocker - GABK301PRS
$39.99
Key Features
Holds up to 300 lbs. per cabinet
30" W x 3" H x 3/4" D
Wall brackets allows cabinets to be hung and repositioned on Gladiator® Wall Systems for storage versatility
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Specifications
Features
Holds up to 300 lbs. per cabinet
30" W x 3" H x 3/4" D
Wall brackets allows cabinets to be hung and repositioned on Gladiator® Wall Systems for storage versatility
Specifications
Other
| Assembly Required | Yes |
| Color | Silver |
| Material | Steel |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Number of Pieces Included | 3 |
| Style | Premier |
| Type of Component | Cabinet Accessory |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 3.25 in. |
| Length | 3 in. |
| Weight | 300 lbs. |
| Carton Depth | 31 |
| Carton Height | 2 1/4 |
| Carton Width | 4 |
| Gross Weight | 6 |
| Depth(IN,inches) | 0.7500 |
| Carton Depth(IN,inches) | 31.0000 |
| Carton Height(IN,inches) | 2.2500 |
| Carton Width(IN,inches) | 4.0000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 6 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 8.25 in. |
| Shipping Length | 8 in. |
| Shipping Weight | 340 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 340 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.17 ft³ |
| Dimensional Weight | 1.76 lbs. |
| Total of Cubes | 0.17 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 1.76 lbs. |
Product Details
| Width | 30" Wide |
| Height | 3.25" Tall |
| Depth | 1" Deep |
| Assembly Required | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.








