$41.99
Ready-to-Assemble Cabinet Bracket Kit - GABK362PSS
$41.99
Key Features
Holds up to 250 lbs. per cabinet
32" W x 3-1/4" H x 1" D
Allows units to be hung and repositioned on Gladiator® Wall Systems for storage versatility
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Specifications
Features
Holds up to 250 lbs. per cabinet
32" W x 3-1/4" H x 1" D
Allows units to be hung and repositioned on Gladiator® Wall Systems for storage versatility
Specifications
Other
| Assembly Required | Yes |
| Color | Silver |
| Material | Steel |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Number of Pieces Included | 1 |
| Style | Ready to Assemble |
| Type of Component | Cabinet Accessory |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 3 in. |
| Length | 1 in. |
| Weight | 250 lbs. |
| Carton Depth | 18 1/2 |
| Carton Height | 4 3/4 |
| Carton Width | 4 |
| Gross Weight | 10 |
| Depth(IN,inches) | 1.0000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 8 |
| Carton Depth(IN,inches) | 18.5000 |
| Carton Height(IN,inches) | 4.7500 |
| Carton Width(IN,inches) | 4.0000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 10 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 8 in. |
| Shipping Length | 6 in. |
| Shipping Weight | 290 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 290 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.04 ft³ |
| Dimensional Weight | 0.43 lbs. |
| Total of Cubes | 0.04 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 0.43 lbs. |
Product Details
| Width | 32" Wide |
| Height | 3.25" Tall |
| Depth | 1" Deep |
| Assembly Required | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.








