$249.99
Ready-to-Assemble Foldaway Work Station - GAFS42KDJW
$249.99
Key Features
1-1/2" thick solid stainless steel top
Power cord access port keeps cords out of the way and is great for charging batteries for power tools
Corrosion resistant hard coat finish
Supports up to 200 lbs total; up to 50 lbs on stainless steel fold down shelf and up to 50 lbs on top and inside shelves
50lbs/Door, 50lbs/Shelf
42" wide x 30-1/2" high x 10" deep
10-year limited warranty
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
1-1/2" thick solid stainless steel top
Power cord access port keeps cords out of the way and is great for charging batteries for power tools
Corrosion resistant hard coat finish
Supports up to 200 lbs total; up to 50 lbs on stainless steel fold down shelf and up to 50 lbs on top and inside shelves
50lbs/Door, 50lbs/Shelf
42" wide x 30-1/2" high x 10" deep
10-year limited warranty
Specifications
Other
| Material | Steel |
| Style | Ready-To-Assemble |
Dimensions & Weight
| Width | 42 in. |
| Height | 30.5 in. |
| Length | - |
| Weight | 200 lbs. |
| Carton Depth | 11 7/16 |
| Carton Height | 17 1/16 |
| Carton Width | 44 15/16 |
| Gross Weight | 62 |
| Net Weight | 54.0 |
| Cabinet Width (IN,inches) | 42.0000 |
| Depth(IN,inches) | 10.0000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 54 |
| Carton Depth(IN,inches) | 11.4375 |
| Carton Height(IN,inches) | 17.0625 |
| Carton Width(IN,inches) | 44.9375 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 62 |
| Shelf Weight Capacity (lbs) | 50 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 47 in. |
| Shipping Height | 35.5 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 240 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 240 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Product Details
| Width | 42" Wide |
| Height | 30.5" Tall |
| Depth | 10" Deep |
| Total Load Capacity | 200 lbs/unit |
| shelf weight capacity | 50 lbs/shelf |
| Assembly Required | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.










