$599.99
Premier Pre-Assembled GearBox - GAGB272DLW
$599.99
Key Features
Holds up to 1,400 lbs. per cabinet and 65 lbs. per shelf
Front and rear wheel casters deliver total mobility
Casters and Bumpers do not come pre-installed
Lifetime limited warranty
28" W x 34.5" H x 25.5" D
5” Heavy Duty Casters
Description
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Holds up to 1,400 lbs. per cabinet and 65 lbs. per shelf
Front and rear wheel casters deliver total mobility
Casters and Bumpers do not come pre-installed
Lifetime limited warranty
28" W x 34.5" H x 25.5" D
5” Heavy Duty Casters
Specifications
Other
| Shelf Material | Heavy Duty Welded Steel |
| Adjustable Shelves | No |
| Assembly Required | Partial |
| Color | Gray Slate |
| Mount Type | Free Standing |
| Number of Cabinet Doors | 2 |
| Number of Cabinets | 1 |
| Style | Premier |
| Tools Required | Yes |
| Type of Component | Modular Cabinets |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 34.5 in. |
| Length | - |
| Weight | 1400 lbs. |
| Carton Depth | 27 1/2 |
| Carton Height | 32 1/2 |
| Carton Width | 29 1/2 |
| Gross Weight | 108 |
| Net Weight | 18.5 |
| Depth(IN,inches) | 25.5000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 89 |
| Carton Depth(IN,inches) | 27.5000 |
| Carton Height(IN,inches) | 32.5000 |
| Carton Width(IN,inches) | 29.5000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 112 |
| Shelf Weight Capacity (lbs) | 65 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 39.5 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 1440 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 1440 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Product Details
| Width | 28" Wide |
| Height | 34.5" Tall |
| Depth | 25.5" Deep |
| Total Load Capacity | 1400 lbs/unit |
| shelf weight capacity | 65 lbs/shelf |
| Number of shelves | 1 Full-Extension Shelf |
| Assembly Required | Some |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.











