$299.99
Ready-to-Assemble Full-Door Modular GearBox - GAGB28FVEW
$299.99
Key Features
Fixed shelf and full-width adjustable shelf provide storage versatility
Leveler legs compensate for uneven floors
10-year limited warranty
28" wide x 31" high x 18" deep
Holds up to 410 lbs per cabinet and 55 lbs per shelf
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Fixed shelf and full-width adjustable shelf provide storage versatility
Leveler legs compensate for uneven floors
10-year limited warranty
28" wide x 31" high x 18" deep
Holds up to 410 lbs per cabinet and 55 lbs per shelf
Specifications
Other
| Shelf Material | Steel |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Color | Gray Slate |
| Mount Type | Free Standing |
| Number of Cabinet Doors | 2 |
| Number of Cabinets | 1 |
| Style | Ready-To-Assemble |
| Type of Component | Modular Cabinets |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 31 in. |
| Length | - |
| Weight | 410 lbs. |
| Carton Depth | 8 |
| Carton Height | 34 1/4 |
| Carton Width | 21 1/4 |
| Gross Weight | 47 |
| Net Weight | 46.7 |
| Depth(IN,inches) | 18.0000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 47 |
| Carton Depth(IN,inches) | 8.0000 |
| Carton Height(IN,inches) | 34.2500 |
| Carton Width(IN,inches) | 21.2500 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 47 |
| Shelf Weight Capacity (lbs) | 55 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 36 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 450 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 450 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Product Details
| Width | 28" Wide |
| Height | 31" Tall |
| Depth | 18" Deep |
| Total Load Capacity | 410 lbs/unit |
| shelf weight capacity | 55 lbs/shelf |
| Number of shelves | 2 Full-Width Shelves |
| Assembly Required | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.












