$329.99
Ready-to-Assemble 3/4-Door Modular GearBox - GAGB28KDKSG
$329.99
Key Features
Adjustable shelf for storage versatility
Holds up to 455 lbs. per cabinet and 55 lbs. per shelf
28" wide x 31" high x 18" deep
Full-extension drawer with ball-bearing slides prevent jams
10-year limited warranty
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Adjustable shelf for storage versatility
Holds up to 455 lbs. per cabinet and 55 lbs. per shelf
28" wide x 31" high x 18" deep
Full-extension drawer with ball-bearing slides prevent jams
10-year limited warranty
Specifications
Other
| Shelf Material | Steel |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Color | Hammered Granite |
| Mount Type | Free Standing |
| Number of Cabinet Doors | 2 |
| Number of Cabinets | 1 |
| Style | Ready-To-Assemble |
| Type of Component | Wall GearBox |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 31 in. |
| Length | 18 in. |
| Weight | 455 lbs. |
| Carton Depth | 33 3/4 |
| Carton Height | 13 1/8 |
| Carton Width | 25 1/4 |
| Gross Weight | 58 |
| Net Weight | 56.0 |
| Depth(IN,inches) | 18.0000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 56 |
| Carton Depth(IN,inches) | 33.7500 |
| Carton Height(IN,inches) | 13.1250 |
| Carton Width(IN,inches) | 25.2500 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 58 |
| Drawer Weight Capacity | 30.000 |
| Shelf Weight Capacity (lbs) | 55 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 36 in. |
| Shipping Length | 23 in. |
| Shipping Weight | 495 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 495 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 9.04 ft³ |
| Dimensional Weight | 112.4 lbs. |
| Total of Cubes | 9.04 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 112.4 lbs. |
Product Details
| Width | 28" Wide |
| Height | 31" Tall |
| Depth | 18" Deep |
| Total Load Capacity | 455 lbs/unit |
| shelf weight capacity | 55 lbs/shelf |
| Number of shelves | 1 Drawer and 1 Full-Width Shelf |
| Assembly Required | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.











