$379.99
Ready-to-Assemble Storage Shoe Bench - GAGB54SBJW
$379.99
Key Features
54" wide x 20" high x 18" deep
Leveler Legs included
1-3/8" solid hardwood top
700-lb total weight capacity
Two wire shelves hold up to 35 lbs each
Corrosion resistant hard coat finish
UV cured protective coating
10-year limited warranty
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
54" wide x 20" high x 18" deep
Leveler Legs included
1-3/8" solid hardwood top
700-lb total weight capacity
Two wire shelves hold up to 35 lbs each
Corrosion resistant hard coat finish
UV cured protective coating
10-year limited warranty
1-year limited warranty on wood top
Sliding Metal Doors
Specifications
Other
| Shelf Material | Wire |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Color | Gray Slate |
| Material | Steel with Hardwood Top |
| Mount Type | Free Standing |
| Number of Cabinet Doors | 2 |
| Number of Cabinets | 1 |
| Style | Ready-To-Assemble |
| Type of Component | Shoe Bench |
Dimensions & Weight
| Width | 54 in. |
| Height | 19 in. |
| Length | 18 in. |
| Weight | 700 lbs. |
| Cabinet Width (in) | 54 |
| Carton Depth | 22 5/8 |
| Carton Height | 10 5/8 |
| Carton Width | 58 |
| Gross Weight | 88 |
| Net Weight | 71.4 |
| Cabinet Width (IN,inches) | 54.0000 |
| Depth(IN,inches) | 18.0000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 71 |
| Carton Depth(IN,inches) | 22.6250 |
| Carton Height(IN,inches) | 10.6250 |
| Carton Width(IN,inches) | 58.0000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 88 |
| Shelf Weight Capacity (lbs) | 35 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 59 in. |
| Shipping Height | 24 in. |
| Shipping Length | 23 in. |
| Shipping Weight | 740 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 740 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.69 ft³ |
| Dimensional Weight | 132.86 lbs. |
| Total of Cubes | 10.69 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 132.86 lbs. |
Product Details
| Width | 54" Wide |
| Height | 20" Tall |
| Depth | 18" Deep |
| Total Load Capacity | 700 lbs/unit |
| shelf weight capacity | 35 lbs/shelf |
| Number of shelves | 2 Wire Shelves |
| Assembly Required | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.













