$799.99
Premier Pre-Assembled GearDrawer - GAGD275DLR
$799.99
Key Features
Holds up to 1,400 lbs. per cabinet and 65 lbs. per shelf
Front and rear wheel casters deliver total mobility
5 full-extension adjustable drawers simplify organization
Casters and Bumpers do not come pre-installed
Lifetime limited warranty
28" W x 34.5" H x 25.5" D
Description
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Holds up to 1,400 lbs. per cabinet and 65 lbs. per shelf
Front and rear wheel casters deliver total mobility
5 full-extension adjustable drawers simplify organization
Casters and Bumpers do not come pre-installed
Lifetime limited warranty
28" W x 34.5" H x 25.5" D
Specifications
Other
| Shelf Material | Heavy Duty Welded Steel |
| Adjustable Shelves | No |
| Assembly Required | Partial |
| Color | Red Tread |
| Mount Type | Free Standing |
| Number of Cabinets | 1 |
| Style | Premier |
| Tools Required | Yes |
| Type of Component | Modular Cabinets |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 34.5 in. |
| Length | - |
| Weight | 1400 lbs. |
| Carton Depth | 27 1/2 |
| Carton Height | 32 1/2 |
| Carton Width | 29 1/2 |
| Gross Weight | 168 |
| Net Weight | 17.8 |
| Depth(IN,inches) | 25.5000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 149 |
| Carton Depth(IN,inches) | 27.5000 |
| Carton Height(IN,inches) | 32.5000 |
| Carton Width(IN,inches) | 29.5000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 167 |
| Drawer Weight Capacity | 65.000 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 39.5 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 1440 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 1440 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Product Details
| Width | 28" Wide |
| Height | 34.5" Tall |
| Depth | 25.5" Deep |
| Total Load Capacity | 1400 lbs/unit |
| shelf weight capacity | 65 lbs/shelf |
| Number of shelves | 5 Full-Extension Drawers |
| Assembly Required | Some |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.









