$139.99
Overhead Max GearLoft Storage Shelf - GAGL30WSJW
$139.99
Key Features
Dual mounted shelf brackets can be installed on the top or bottom of the shelf
Holds up to 200 lbs
45" W x 16" H x 30" D
Lifetime limited warranty
Friction lock tab engages upper groove of any Gladiator® wall system for secure stay-put installation and easy positioning
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Dual mounted shelf brackets can be installed on the top or bottom of the shelf
Holds up to 200 lbs
45" W x 16" H x 30" D
Lifetime limited warranty
Friction lock tab engages upper groove of any Gladiator® wall system for secure stay-put installation and easy positioning
Specifications
Other
| Shelf Material | Heavy Duty Steel |
| Assembly Required | Yes |
| Color | Hammered White |
| Number of Pieces Included | 1 |
| Type of Component | Overhead Storage |
Dimensions & Weight
| Width | 45 in. |
| Height | 16 in. |
| Length | 30 in. |
| Weight | 200 lbs. |
| Carton Depth | 33 1/2 |
| Carton Height | 4 3/16 |
| Carton Width | 48 13/16 |
| Gross Weight | 32 |
| Net Weight | 22.5 |
| Depth(IN,inches) | 30.0000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 22 |
| Carton Depth(IN,inches) | 33.5000 |
| Carton Height(IN,inches) | 4.1875 |
| Carton Width(IN,inches) | 48.8125 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 32 |
| Adjustable Height | No |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 50 in. |
| Shipping Height | 21 in. |
| Shipping Length | 35 in. |
| Shipping Weight | 240 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 240 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.5 ft³ |
| Dimensional Weight | 155.4 lbs. |
| Total of Cubes | 12.5 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 155.4 lbs. |
Product Details
| Width | 45" Wide |
| Height | 16" Tall |
| Depth | 30" Deep |
| Total Load Capacity | 200 lbs/unit |
| Assembly Required | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.





















