$39.99
Rack GearTrack Pack - GAGP24WRHY
$39.99
Key Features
Scoop Hook and Twin Hook hold up to 25lbs each
24-1/2" wide x 6-1/4" high when assembled as shown on 77" Wide Heavy Duty Rack Shelving
18-1/2" wide x 6-1/4" high when cut to length for 48" or 60" Wide Heavy Duty Rack Shelving
GearTrak® Channel holds up to 75 lbs per linear foot
Lifetime limited warranty on hooks and 10-year limited warranty on GearTrack® Channel
Description
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Scoop Hook and Twin Hook hold up to 25lbs each
24-1/2" wide x 6-1/4" high when assembled as shown on 77" Wide Heavy Duty Rack Shelving
18-1/2" wide x 6-1/4" high when cut to length for 48" or 60" Wide Heavy Duty Rack Shelving
GearTrak® Channel holds up to 75 lbs per linear foot
Lifetime limited warranty on hooks and 10-year limited warranty on GearTrack® Channel
Specifications
Other
| Assembly Required | Yes |
| Geartrack Material | PVC |
| Geartrack Quantity in Kit | 1 |
| Hook Material | Carbon Steel with Rubber Sleeve |
| Installation Options | Gladiator® Heavy Duty Rack Shelving |
| Kit Components | 1 Twin Hook, 1-Geartrack 24 in., 1-L Hook, 1-Scoop Hook, 2-Brackets, 2-GearTrack End Caps, 9-Color Matched Screws |
| Number of Pieces Included | 17 |
| Warranty | Hooks: Lifetime limited GearTrack® Channel: 10-year limited |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 6.25 in. |
| Length | 5 in. |
| Weight | 75 lbs. |
| Carton Depth | 7 1/4 |
| Carton Height | 4 |
| Carton Width | 31 |
| Gross Weight | 6 |
| Net Weight | 4.1 |
| Depth(IN,inches) | 5.0000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 4 |
| Carton Depth(IN,inches) | 7.2500 |
| Carton Height(IN,inches) | 4.0000 |
| Carton Width(IN,inches) | 31.0000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 6 |
| Geartrack Depth (in) | 0.75 |
| Geartrack Height (in) | 6.00 |
| Geartrack Width (length) (in) | 24.00 |
| Kit Total Weight Claim | 55 |
| Total Kit Weight Capacity (lbs) | 55.00 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 11.25 in. |
| Shipping Length | 10 in. |
| Shipping Weight | 115 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 115 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.43 ft³ |
| Dimensional Weight | 4.52 lbs. |
| Total of Cubes | 0.43 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 4.52 lbs. |
Product Details
| Width | 24" Wide |
| Height | 6.25" Tall |
| Depth | 5" Deep |
| Assembly Required | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.










