$69.99
GearTrack Pack - GAGPUB2PPY
$69.99
Key Features
Variety of hooks hold items from 5 to 50 lbs
Each GearTrack® Channel is 48-1/2" wide x 6- 1/4" high when assembled as shown
GearTrack® Channel holds up to 75 lbs per linear foot
Lifetime limited warranty on hooks and 10-year limited warranty on GearTrack® Channel
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Variety of hooks hold items from 5 to 50 lbs
Each GearTrack® Channel is 48-1/2" wide x 6- 1/4" high when assembled as shown
GearTrack® Channel holds up to 75 lbs per linear foot
Lifetime limited warranty on hooks and 10-year limited warranty on GearTrack® Channel
Specifications
Other
| Assembly Required | Yes |
| Geartrack Material | PVC |
| Geartrack Quantity in Kit | 2 |
| Hook Material | Carbon Steel with Rubber Sleeve |
| Installation Options | Drywall over Wood Studs, Masonry, Wood Studs |
| Kit Components | 1 Twin Hook, 1-Drill Bit, 1-Scoop Hook, 1-Tool Hook, 1-Utility Hook, 17-Color Matched Screws, 2-Geartrack 48 in., 2-J Hook, 2-L Hook, 4-GearTrack End Caps |
| Number of Pieces Included | 32 |
| Style | GearTrack Pack |
| Warranty | Geartrack: 10 Yr. Limited, Hooks: Lifetime Limited |
Dimensions & Weight
| Width | 48 in. |
| Height | 7.38 in. |
| Length | - |
| Weight | 145 lbs. |
| Carton Depth | 50 1/4 |
| Carton Height | 6 |
| Carton Width | 6 1/2 |
| Gross Weight | 14 |
| Depth(IN,inches) | 10.1250 |
| Carton Depth(IN,inches) | 50.2500 |
| Carton Height(IN,inches) | 6.0000 |
| Carton Width(IN,inches) | 6.5000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 14 |
| Geartrack Depth (in) | 0.75 |
| Geartrack Height (in) | 6.00 |
| Geartrack Width (length) (in) | 48.00 |
| Kit Total Weight Claim | 145 |
| Total Kit Weight Capacity (lbs) | 145.00 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 53 in. |
| Shipping Height | 12.38 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 185 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 185 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Product Details
| Width | 48" Wide |
| Height | 6 1/4" Tall |
| Depth | 10 1/4" Deep |
| Assembly Required | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.










