$529.99
Ready-to-Assemble Jumbo GearBox - GAJG36FDZW
$529.99
Key Features
Easy to Assemble
Heavy Duty Steel
Fixed shelf and two adjustable shelves for storage versatility
Holds up to 300 lbs. per cabinet and 50 lbs. per shelf
10-year limited warranty
36" wide x 72" high x 24" deep
Included hanger brackets make this unit easily repositioned on Gladiator® Wall Systems
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Easy to Assemble
Ready-to-assemble design
Heavy Duty Steel
Fixed shelf and two adjustable shelves for storage versatility
Holds up to 300 lbs. per cabinet and 50 lbs. per shelf
10-year limited warranty
36" wide x 72" high x 24" deep
Included hanger brackets make this unit easily repositioned on Gladiator® Wall Systems
Specifications
Other
| Shelf Material | Steel |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Color | Gray Slate |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Number of Cabinet Doors | 2 |
| Number of Cabinets | 1 |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Ready-To-Assemble |
| Type of Component | Full Size Cabinet |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 72 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 300 lbs. |
| Carton Depth | 26 7/8 |
| Carton Height | 7 |
| Carton Width | 75 9/16 |
| Gross Weight | 154 |
| Net Weight | 154.2 |
| Depth(IN,inches) | 24.0000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 154 |
| Carton Depth(IN,inches) | 26.8750 |
| Carton Height(IN,inches) | 7.0000 |
| Carton Width(IN,inches) | 75.5625 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 154 |
| Shelf Weight Capacity (lbs) | 50 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 77 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 340 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 340 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 36 ft³ |
| Dimensional Weight | 447.54 lbs. |
| Total of Cubes | 36 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 447.54 lbs. |
Product Details
| Width | 36" Wide |
| Height | 72" Tall |
| Depth | 24" Deep |
| Total Load Capacity | 300 lbs/unit |
| shelf weight capacity | 50 lbs/shelf |
| Number of shelves | 3 Full-Width Shelves |
| Assembly Required | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.
















