$649.99
Ready-to-Assemble All-Season GearCloset - GAJG36GRESG
$649.99
Key Features
Adjustable rod holds up to 90 lbs and can be relocated based on storage needs
72" high x 36" width x 24" depth
10-year limited warranty
Description
With the Ready-to-Assemble All-Season GearCloset, you can organize seasonal clothes and equipment to help maximize needed space in other areas of your home or garage. The extra-deep cabinet has a hanging rod that supports up to 90 lbs, making it ideal for bulky ski jackets, hunting gear, motorcycle gear and more. This heavy-duty steel cabinet is as tough as it looks and, like many Gladiator® products, is backed by a 10-year limited warranty. Not compatible with caster kit.
Read MoreAvailable from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Specifications
Features
Adjustable rod holds up to 90 lbs and can be relocated based on storage needs
72" high x 36" width x 24" depth
10-year limited warranty
Specifications
Other
| Shelf Material | Steel |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Color | Hammered Granite |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Number of Cabinet Doors | 2 |
| Number of Cabinets | 1 |
| Style | Ready-To-Assemble |
| Type of Component | Full Size Cabinet |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 72 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 300 lbs. |
| Carton Depth | 26 7/16 |
| Carton Height | 6 13/16 |
| Carton Width | 75 1/8 |
| Gross Weight | 138 |
| Net Weight | 13.5 |
| Depth(IN,inches) | 24.0000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 13 |
| Carton Depth(IN,inches) | 26.4375 |
| Carton Height(IN,inches) | 6.8125 |
| Carton Width(IN,inches) | 75.1250 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 138 |
| Shelf Weight Capacity (lbs) | 50 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 77 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 340 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 340 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 24 ft³ |
| Dimensional Weight | 298.36 lbs. |
| Total of Cubes | 24 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 298.36 lbs. |
Product Details
| Width | 36" Wide |
| Height | 72" Tall |
| Depth | 24" Deep |
| Total Load Capacity | 90 lbs/unit |
| Assembly Required | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.











