$549.99
Ready-to-Assemble Extra Large GearBox - GAJG48KDYG
$549.99
Key Features
Easy to Assemble
Heavy Duty Steel
Holds up to 450 lbs. per cabinet and 75 lbs. per shelf
Fixed shelf and two adjustable shelves for storage versatility
Our widest GearBox
48" wide x 72" high x 18" deep
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Easy to Assemble
Ready-to-assemble design
Heavy Duty Steel
Holds up to 450 lbs. per cabinet and 75 lbs. per shelf
Fixed shelf and two adjustable shelves for storage versatility
Our widest GearBox
48" wide x 72" high x 18" deep
Specifications
Other
| Shelf Material | Steel |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Color | Silver Tread |
| Material | Heavy Duty Welded Steel |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Number of Cabinet Doors | 2 |
| Number of Cabinets | 1 |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Ready-To-Assemble |
| Type of Component | Full Size Cabinet |
Dimensions & Weight
| Width | 48 in. |
| Height | 72 in. |
| Length | 18 in. |
| Weight | 450 lbs. |
| Carton Depth | 25 7/8 |
| Carton Height | 9 1/4 |
| Carton Width | 74 |
| Gross Weight | 157 |
| Net Weight | 141.2 |
| Depth(IN,inches) | 18.0000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 141 |
| Carton Depth(IN,inches) | 25.8750 |
| Carton Height(IN,inches) | 9.2500 |
| Carton Width(IN,inches) | 74.0000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 157 |
| Shelf Weight Capacity (lbs) | 75 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 53 in. |
| Shipping Height | 77 in. |
| Shipping Length | 23 in. |
| Shipping Weight | 490 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 490 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 36 ft³ |
| Dimensional Weight | 447.54 lbs. |
| Total of Cubes | 36 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 447.54 lbs. |
Product Details
| Width | 48" Wide |
| Height | 72" Tall |
| Depth | 18" Deep |
| Total Load Capacity | 450 lbs/unit |
| shelf weight capacity | 75 lbs/shelf |
| Number of shelves | 3 Full-Width Shelves |
| Assembly Required | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.















