$99.99
Sports GearTrack® Pack - GAKT48SSGY
$99.99
Key Features
A combination of hooks make it easy to hang long-handled equipment
48" W x 6" H when assembled as shown
GearTrack® Channel holds up to 75 lbs per linear foot
Lifetime limited warranty on hooks and 10-year limited warranty on GearTrack® Channel
Description
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
A combination of hooks make it easy to hang long-handled equipment
48" W x 6" H when assembled as shown
GearTrack® Channel holds up to 75 lbs per linear foot
Lifetime limited warranty on hooks and 10-year limited warranty on GearTrack® Channel
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 48 in. |
| Height | 16.5 in. |
| Length | - |
| Weight | 9.2 lbs. |
| Carton Depth | 14 1/2 |
| Carton Height | 7 11/16 |
| Carton Width | 49 5/16 |
| Gross Weight | 17 |
| Net Weight | 9.2 |
| Depth(IN,inches) | 12.9375 |
| Net Weight(LB,pounds) | 9 |
| Carton Depth(IN,inches) | 14.5000 |
| Carton Height(IN,inches) | 7.6875 |
| Carton Width(IN,inches) | 49.3125 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 17 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 53 in. |
| Shipping Height | 21.5 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 49.2 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 49.2 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Product Details
| Width | 48" Wide |
| Height | 6" Tall |
| Depth | 13" Deep |
| Assembly Required | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.











