$199.99
Overhead GearLoft™ Storage Rack 2 x 8 ft - GALS28M2KW
$199.99
Key Features
Holds up to 500lbs of evenly distributed weight
Optimal flexibility with height adjustment from 23" to 37"
EZ Connect locking pin keeps connections secure
10-year limited warranty
Easy assembly and install: ceiling brackets adjust to align with the direction of your wooden joists/rafters
Provides up to 50 cu. ft. of overhead storage
Sturdy, heavy-duty steel rack
Description
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Holds up to 500lbs of evenly distributed weight
Optimal flexibility with height adjustment from 23" to 37"
EZ Connect locking pin keeps connections secure
10-year limited warranty
Easy assembly and install: ceiling brackets adjust to align with the direction of your wooden joists/rafters
Provides up to 50 cu. ft. of overhead storage
Sturdy, heavy-duty steel rack
Specifications
Other
| Capacity(FT3,cubic feet) | 50.00 |
| Shelf Material | Heavy Duty Steel |
| Assembly Required | Yes |
| Color | Hammered White |
| Number of Pieces Included | 1 |
| Type of Component | Overhead Storage |
Dimensions & Weight
| Width | 96 in. |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 500 lbs. |
| Carton Depth | 25 7/16 |
| Carton Height | 4 9/16 |
| Carton Width | 49 13/16 |
| Gross Weight | 49 |
| Net Weight | 42.8 |
| Depth(IN,inches) | 24.0000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 43 |
| Carton Depth(IN,inches) | 25.4375 |
| Carton Height(IN,inches) | 4.5625 |
| Carton Width(IN,inches) | 49.8125 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 49 |
| Maximum Height(IN,inches) | 37.0000 |
| Minimum Height(IN,inches) | 23.0000 |
| Adjustable Height | Yes |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 101 in. |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 540 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 540 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Product Details
| Width | 96" Wide |
| Height | 23-37" Tall |
| Depth | 24" Deep |
| Total Load Capacity | 500 lbs/unit |
| Assembly Required | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.













