$199.99
Overhead GearLoft Storage Rack 4x4 ft - GALS44M2KG
$199.99
Key Features
Holds up to 500lbs of evenly distributed weight
Optimal flexibility with height adjustment from 23" to 37"
Provides up to 50 cu. ft. of overhead storage
Easy assembly and install: ceiling brackets adjust to align with the direction of your wooden joists/rafters
EZ Connect locking pin keeps connections secure
10-year limited warranty
Sturdy, heavy-duty steel rack
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Holds up to 500lbs of evenly distributed weight
Optimal flexibility with height adjustment from 23" to 37"
Provides up to 50 cu. ft. of overhead storage
Easy assembly and install: ceiling brackets adjust to align with the direction of your wooden joists/rafters
EZ Connect locking pin keeps connections secure
10-year limited warranty
Sturdy, heavy-duty steel rack
Specifications
Other
| Capacity(FT3,cubic feet) | 50.00 |
| Shelf Material | Heavy Duty Steel |
| Assembly Required | Yes |
| Color | Hammered Granite |
| Number of Pieces Included | 1 |
| Type of Component | Overhead Storage |
Dimensions & Weight
| Width | 48 in. |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 500 lbs. |
| Carton Depth | 25 7/16 |
| Carton Height | 4 9/16 |
| Carton Width | 49 13/16 |
| Gross Weight | 46 |
| Net Weight | 39.7 |
| Depth(IN,inches) | 48.0000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 40 |
| Carton Depth(IN,inches) | 25.4375 |
| Carton Height(IN,inches) | 4.5625 |
| Carton Width(IN,inches) | 49.8125 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 46 |
| Maximum Height(IN,inches) | 37.0000 |
| Minimum Height(IN,inches) | 23.0000 |
| Adjustable Height | Yes |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 53 in. |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 540 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 540 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Product Details
| Width | 48" Wide |
| Height | 23-37" Tall |
| Depth | 48" Deep |
| Total Load Capacity | 500 lbs/unit |
| Assembly Required | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.












