$359.99
Overhead GearLoft Storage Rack 4 x 8 - GALS48M4JW
$359.99
Key Features
96" L x 48" W x 23"-37" H (Adjustable)
Holds up to 1000 lbs of evenly distributed weight
Optimal flexibility with height adjustment from 23" to 37"
EZ Connect locking pin keeps connections secure
10-year limited warranty
Built-In decking for integrated support
Provides up to 96 cu. ft. of overhead storage
Sturdy, heavy-duty steel rack
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
96" L x 48" W x 23"-37" H (Adjustable)
Holds up to 1000 lbs of evenly distributed weight
Optimal flexibility with height adjustment from 23" to 37"
EZ Connect locking pin keeps connections secure
10-year limited warranty
Built-In decking for integrated support
Provides up to 96 cu. ft. of overhead storage
Sturdy, heavy-duty steel rack
Specifications
Other
| Capacity (Cu Ft) | 96.00 |
| Shelf Material | Heavy Duty Steel |
| Assembly Required | Yes |
| Color | Hammered White |
| Number of Pieces Included | 1 |
| Type of Component | Overhead Storage |
Dimensions & Weight
| Width | 48 in. |
| Height | 37.8 in. |
| Length | 96 in. |
| Weight | 1000 lbs. |
| Carton Depth | 8 3/4 |
| Carton Height | 49 7/16 |
| Carton Width | 25 7/16 |
| Gross Weight | 80 |
| Maximum Height | 37.8 |
| Minimum Height | 23 |
| Net Weight | 71.4 |
| Depth(IN,inches) | 96.0000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 71 |
| Carton Depth(IN,inches) | 8.7500 |
| Carton Height(IN,inches) | 49.4375 |
| Carton Width(IN,inches) | 25.4375 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 80 |
| Maximum Height(IN,inches) | 37.8000 |
| Minimum Height(IN,inches) | 23.0000 |
| Adjustable Height | Yes |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 53 in. |
| Shipping Height | 42.8 in. |
| Shipping Length | 101 in. |
| Shipping Weight | 1040 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 1040 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 100.8 ft³ |
| Dimensional Weight | 1253.11 lbs. |
| Total of Cubes | 100.8 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 1253.11 lbs. |
Product Details
| Width | 48" Wide |
| Height | 23-37" Tall |
| Depth | 96" Deep |
| Total Load Capacity | 1000 lbs/unit |
| Assembly Required | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.












