$329.99
2-Drawer Utility Cart - GAMT28KDFG
$329.99
Key Features
Four heavy-duty 5" swivel casters (two locking)
Two trays and two full-extension drawers
27.2" W x 36.4" H x 15.7" D
10-year limited warranty
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Specifications
Features
Four heavy-duty 5" swivel casters (two locking)
Two trays and two full-extension drawers
27.2" W x 36.4" H x 15.7" D
10-year limited warranty
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 27.2 in. |
| Height | 36.4 in. |
| Length | 15.7 in. |
| Weight | 63.8 lbs. |
| Carton Depth | 20 |
| Carton Height | 14 |
| Carton Width | 31 |
| Gross Weight | 67 |
| Net Weight | 63.8 |
| Depth(IN,inches) | 15.7000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 64 |
| Carton Depth(IN,inches) | 20.0000 |
| Carton Height(IN,inches) | 14.0000 |
| Carton Width(IN,inches) | 31.0000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 67 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32.2 in. |
| Shipping Height | 41.4 in. |
| Shipping Length | 20.7 in. |
| Shipping Weight | 103.8 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 103.8 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 9 ft³ |
| Dimensional Weight | 111.83 lbs. |
| Total of Cubes | 9 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 111.83 lbs. |
Product Details
| Width | 27.2" Wide |
| Height | 36.4" Tall |
| Depth | 15.7" Deep |
| Assembly Required | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.










