$479.99
3' Wide Mobile Workstation - GAMW36HWKW
$479.99
Key Features
Reversible lower shelf converts into a tray
Workstation holds up to 680 lbs total; shelf holds up to 80 lbs
36" W x 34" H x 24" D
1-Year Limited Warranty on Wooden Top
Limited lifetime Warranty - Workbench Legs and Metal Frame
Description
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Reversible lower shelf converts into a tray
Workstation holds up to 680 lbs total; shelf holds up to 80 lbs
36" W x 34" H x 24" D
1-Year Limited Warranty on Wooden Top
Limited lifetime Warranty - Workbench Legs and Metal Frame
Specifications
Other
| Frame Material | Steel |
| Assembly Required | Yes |
| Color | Hammered White |
| Color/Finish | Hammered White with Hardwood Top |
| Leveling Legs | No |
| Number of Pieces Included | 1 |
| Type of Component | Workbench |
| Work Surface Material | 3/4 in. (1.9 cm) Solid Hardwood Top With UV Cured Protective Coating |
| Workbench Type | Non-Adjustable |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | - |
| Weight | 680 lbs. |
| Carton Depth | 20 |
| Carton Height | 10 1/2 |
| Carton Width | 56 |
| Gross Weight | 118 |
| Net Weight | 113.0 |
| Depth(IN,inches) | 24.0000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 113 |
| Carton Depth(IN,inches) | 41.0000 |
| Carton Height(IN,inches) | 11.0000 |
| Carton Width(IN,inches) | 28.5000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 118 |
| Adjustable Height | No |
| Shelf Weight Capacity (lbs) | 80 |
| Workbench Weight Capacity (lbs) | 680 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 720 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 720 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Product Details
| Width | 36" Wide |
| Height | 34" Tall |
| Depth | 24" Deep |
| Total Load Capacity | 680 lbs/unit |
| shelf weight capacity | 80 lbs/shelf |
| Assembly Required | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.














