$139.99
30" Wide EZ Connect Rack with Four 15" Deep Shelves - GARC304RGG
$139.99
Key Features
Innovative click-and-lock system for easy assembly
Four full-width solid shelves each hold up to 400 lbs
30" wide x 60" high x 15" deep
10-year limited warranty
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Specifications
Features
Innovative click-and-lock system for easy assembly
Four full-width solid shelves each hold up to 400 lbs
30" wide x 60" high x 15" deep
10-year limited warranty
Specifications
Other
| Shelf Material | Black Laminate |
| Assembly Required | Yes, Tool Free |
| Color/Finish | Hammered Granite |
| Hardware Included | No Hardware Needed |
| Number of Shelves | 4 |
| Rack Material | Steel |
| Shelf Type | Adjustable, Removable |
| Tools Required | No |
| Warranty | 10-Year Limited |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 60 in. |
| Length | - |
| Weight | 1600 lbs. |
| Carton Depth | 16 3/16 |
| Carton Height | 4 9/16 |
| Carton Width | 34 1/16 |
| Gross Weight | 46 |
| Net Weight | 41.7 |
| Depth(IN,inches) | 15.0000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 42 |
| Carton Depth(IN,inches) | 16.1875 |
| Carton Height(IN,inches) | 4.5625 |
| Carton Width(IN,inches) | 34.0625 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 46 |
| Shelf Weight Capacity (lbs) | 400 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 65 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 1640 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 1640 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Product Details
| Width | 30" Wide |
| Height | 60" Tall |
| Depth | 15" Deep |
| Total Load Capacity | 1600 lbs/unit |
| shelf weight capacity | 400 lbs/shelf |
| Number of shelves | 1 Full-Width Shelf |
| Assembly Required | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.













