$199.99
48" Wide EZ Connect Rack with Five 18" Deep Shelves - GARK485TGG
$199.99
Key Features
Innovative click-and-lock system for easy assembly
Five full-width laminate shelves each hold up to 1,000 lbs
48" wide x 72" high x 18" deep
10-year limited warranty
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Specifications
Features
Innovative click-and-lock system for easy assembly
Five full-width laminate shelves each hold up to 1,000 lbs
48" wide x 72" high x 18" deep
10-year limited warranty
Specifications
Other
| Shelf Material | Black Laminate |
| Assembly Required | Yes, Tool Free |
| Color/Finish | Hammered Granite |
| Hardware Included | No Hardware Needed |
| Number of Shelves | 5 |
| Rack Material | Steel |
| Shelf Type | 5 Adjustable |
| Tools Required | No |
| Warranty | 10-Year Limited |
Dimensions & Weight
| Width | 48 in. |
| Height | 72 in. |
| Length | 18 in. |
| Weight | 5000 lbs. |
| Carton Depth | 23 7/8 |
| Carton Height | 4 |
| Carton Width | 52 9/16 |
| Gross Weight | 107 |
| Net Weight | 102.5 |
| Cabinet Width (IN,inches) | 48.0000 |
| Depth(IN,inches) | 18.0000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 102 |
| Carton Depth(IN,inches) | 23.8750 |
| Carton Height(IN,inches) | 4.0000 |
| Carton Width(IN,inches) | 52.5625 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 107 |
| Shelf Weight Capacity (lbs) | 1000 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 53 in. |
| Shipping Height | 77 in. |
| Shipping Length | 23 in. |
| Shipping Weight | 5040 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 5040 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 36 ft³ |
| Dimensional Weight | 447.54 lbs. |
| Total of Cubes | 36 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 447.54 lbs. |
Product Details
| Width | 48" Wide |
| Height | 72" Tall |
| Depth | 18" Deep |
| Total Load Capacity | 5000 lbs/unit |
| shelf weight capacity | 1000 lbs/shelf |
| Number of shelves | 5 Full-Width Laminate Shelves |
| Assembly Required | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.













