$269.99
48" Wide Heavy Duty Rack with Four 18" Deep Shelves - GARS484TEG
$269.99
Key Features
Tool-free snap and lock assembly
Holds 2,000 lbs. per shelf
48" wide x 72" high x 18" deep
Lifetime limited warranty
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Specifications
Features
Tool-free snap and lock assembly
Holds 2,000 lbs. per shelf
Supports 2,000 lbs. per shelf, nearly twice the weight of some similarly sized racks.
48" wide x 72" high x 18" deep
Lifetime limited warranty
Specifications
Other
| Shelf Material | Metal |
| Assembly Required | Yes |
| Color | Hammered Granite |
| Hardware Included | No Hardware Needed |
| Mount Type | Free Standing |
| Number of Shelves | 4 |
| Rack Material | Steel |
| Style | Heavy Duty |
| Tools Required | No |
| Type of Component | Rack Shelving |
| Warranty | Lifetime Limited Warranty |
Dimensions & Weight
| Width | 48 in. |
| Height | 72 in. |
| Length | - |
| Weight | 8000 lbs. |
| Carton Depth | 20 |
| Carton Height | 9 1/2 |
| Carton Width | 76 |
| Gross Weight | 104 |
| Net Weight | 95.5 |
| Depth(IN,inches) | 18.0000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 96 |
| Carton Depth(IN,inches) | 20.0000 |
| Carton Height(IN,inches) | 9.5000 |
| Carton Width(IN,inches) | 76.0000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 104 |
| Shelf Weight Capacity (lbs) | 2000 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 53 in. |
| Shipping Height | 77 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 8040 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 8040 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Product Details
| Width | 48" Wide |
| Height | 72" Tall |
| Depth | 18" Deep |
| Total Load Capacity | 8000 lbs/unit |
| shelf weight capacity | 2000 lbs/shelf |
| Number of shelves | 4 Heavy Duty Shelves |
| Assembly Required | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.










