$269.99
48" Wide Heavy Duty Rack with Four 18" Deep Shelves - GARS484TKW
$269.99
Key Features
Tool-free snap and lock assembly
Holds 2,000 lbs. per shelf
48" wide x 72" high x 18" deep
Lifetime limited warranty
Description
This heavy-duty steel rack shelving unit allows you to store and organize all of your large and bulky items. It's built with a welded steel frame and four robust shelves that each hold up to 2,000 lbs. Plus, it's fast and easy to assemble at home without any tools, and the dual slot design allows for additional supports and shelves. Also available in 60" wide x 18" deep and 77" wide x 24" deep configurations.
Read MoreAvailable from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Specifications
Features
Tool-free snap and lock assembly
Holds 2,000 lbs. per shelf
Supports 2,000 lbs. per shelf, nearly twice the weight of some similarly sized racks.
48" wide x 72" high x 18" deep
Lifetime limited warranty
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 48 in. |
| Height | 72 in. |
| Length | - |
| Weight | 95.5 lbs. |
| Carton Depth | 20 |
| Carton Height | 9 1/2 |
| Carton Width | 76 |
| Gross Weight | 104 |
| Net Weight | 95.5 |
| Depth(IN,inches) | 18.0000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 96 |
| Carton Depth(IN,inches) | 20.0000 |
| Carton Height(IN,inches) | 9.5000 |
| Carton Width(IN,inches) | 76.0000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 104 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 53 in. |
| Shipping Height | 77 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 135.5 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 135.5 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Product Details
| Width | 48" Wide |
| Height | 72" Tall |
| Depth | 18" Deep |
| Total Load Capacity | 8000 lbs/unit |
| shelf weight capacity | 2000 lbs/shelf |
| Number of shelves | 4 Heavy Duty Shelves |
| Assembly Required | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.





















