$329.99
60" Wide Heavy Duty Rack with Four 18" Deep Shelves - GARS604TEG
$329.99
Key Features
Tool-free snap and lock assembly
Holds Up To 2,000 lbs Per Shelf
60" width x 72" height x 18" depth
Lifetime limited warranty
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Specifications
Features
Tool-free snap and lock assembly
Holds Up To 2,000 lbs Per Shelf
Get your gear off the floor and onto these four shelves, each of which supports up to 2,000 lbs of whatever you need to store.
60" width x 72" height x 18" depth
Lifetime limited warranty
Specifications
Other
| Shelf Material | Metal |
| Assembly Required | Yes |
| Color | Hammered Granite |
| Hardware Included | No Hardware Needed |
| Mount Type | Free Standing |
| Number of Shelves | 4 |
| Rack Material | Steel |
| Style | Heavy Duty |
| Tools Required | No |
| Type of Component | Rack Shelving |
| Warranty | Lifetime Limited Warranty |
Dimensions & Weight
| Width | 60 in. |
| Height | 72 in. |
| Length | - |
| Weight | 8000 lbs. |
| Carton Depth | 20 |
| Carton Height | 11 |
| Carton Width | 75 |
| Gross Weight | 128 |
| Net Weight | 113.0 |
| Depth(IN,inches) | 18.0000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 113 |
| Carton Depth(IN,inches) | 20.0000 |
| Carton Height(IN,inches) | 11.0000 |
| Carton Width(IN,inches) | 75.0000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 128 |
| Shelf Weight Capacity (lbs) | 2000 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 65 in. |
| Shipping Height | 77 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 8040 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 8040 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Product Details
| Width | 60" Wide |
| Height | 72" Tall |
| Depth | 18" Deep |
| Total Load Capacity | 8000 lbs/unit |
| shelf weight capacity | 2000 lbs/shelf |
| Number of shelves | 4 Heavy Duty Shelves |
| Assembly Required | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.












