$329.99
60" Wide Heavy Duty Rack with Four 18" Deep Shelves - GARS604TKW
$329.99
Key Features
Tool-free snap and lock assembly
Holds Up To 2,000 lbs Per Shelf
60" width x 72" height x 18" depth
Lifetime limited warranty
Description
Store large and bulky items on the Gladiator® Rack Shelving unit. This storage unit is fast and easy to assemble at home, and does not require tools. The welded steel frame features four metal shelves that can support up to 2,000 lbs each, and the dual slot profile allows for additional supports and shelves. Also available in 48" wide x 18" deep and 77" wide x 24" deep configurations.
Read MoreAvailable from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Specifications
Features
Tool-free snap and lock assembly
Holds Up To 2,000 lbs Per Shelf
Get your gear off the floor and onto these four shelves, each of which supports up to 2,000 lbs of whatever you need to store.
60" width x 72" height x 18" depth
Lifetime limited warranty
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 60 in. |
| Height | 72 in. |
| Length | - |
| Weight | 103 lbs. |
| Carton Depth | 20 |
| Carton Height | 11 |
| Carton Width | 75 |
| Gross Weight | 113 |
| Net Weight | 103.0 |
| Depth(IN,inches) | 18.0000 |
| Carton Depth(IN,inches) | 20.0000 |
| Carton Height(IN,inches) | 11.0000 |
| Carton Width(IN,inches) | 75.0000 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 65 in. |
| Shipping Height | 77 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 143 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 143 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Product Details
| Width | 60" Wide |
| Height | 72" Tall |
| Depth | 18" Deep |
| Total Load Capacity | 8000 lbs/unit |
| shelf weight capacity | 2000 lbs/shelf |
| Number of shelves | 4 Heavy Duty Shelves |
| Assembly Required | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.















