$819.99
Premier Pre-Assembled Tall GearBox - GATB302DRG
$819.99
Key Features
30" W x 65-1/4" H x 18" D
Front and rear wheel casters deliver total mobility
One fixed and two adjustable shelves for versatile storage options
Casters and Bumpers do not come pre-installed
Lifetime limited warranty
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
30" W x 65-1/4" H x 18" D
Front and rear wheel casters deliver total mobility
One fixed and two adjustable shelves for versatile storage options
Casters and Bumpers do not come pre-installed
Lifetime limited warranty
Specifications
Other
| Shelf Material | Steel |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Assembly Required | Partial |
| Color | Silver Tread |
| Leveling Legs | No |
| Material | Heavy Duty Welded Steel |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Number of Cabinet Doors | 2 |
| Number of Cabinets | 1 |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Premier |
| Type of Component | Full Size Cabinet |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 65.25 in. |
| Length | 18 in. |
| Weight | 300 lbs. |
| Carton Depth | 24 13/16 |
| Carton Height | 64 |
| Carton Width | 36 5/16 |
| Gross Weight | 128 |
| Net Weight | 128.0 |
| Depth(IN,inches) | 18.0000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 128 |
| Carton Depth(IN,inches) | 24.8125 |
| Carton Height(IN,inches) | 64.0000 |
| Carton Width(IN,inches) | 36.3125 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 128 |
| Shelf Weight Capacity (lbs) | 50 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 70.25 in. |
| Shipping Length | 23 in. |
| Shipping Weight | 340 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 340 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.39 ft³ |
| Dimensional Weight | 253.49 lbs. |
| Total of Cubes | 20.39 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 253.49 lbs. |
Product Details
| Width | 30" Wide |
| Height | 65.25" Tall |
| Depth | 18" Deep |
| Total Load Capacity | 250 lbs/unit |
| Number of shelves | 3 Full-Width Shelves |
| Assembly Required | Some |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.

















