$1,799.99
Premier 41 inch 15-drawer Mobile Tool Chest Combo - GATC4115JG
$1,799.99
Key Features
Upper till is powered by an integrated power strip, 2 USB ports, and a portable LED light bar.
Magnetic tool organizer along the back wall of the upper till keeps small tools and hardware readily available.
Heavy duty hood features gas struts for a secure lift, provides extra height for larger tools, and locks to keep them secure
41” (104.1 cm) W x 63” (160 cm) H x 24.5” (62.2 cm) D
Description
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Upper till is powered by an integrated power strip, 2 USB ports, and a portable LED light bar.
Magnetic tool organizer along the back wall of the upper till keeps small tools and hardware readily available.
Heavy duty hood features gas struts for a secure lift, provides extra height for larger tools, and locks to keep them secure
41” (104.1 cm) W x 63” (160 cm) H x 24.5” (62.2 cm) D
Specifications
Other
| Assembly Required | Partial |
| Casters Included | Yes |
| Color | Silver Tread |
| Material | Heavy Duty Welded Steel |
| Number of Pieces Included | 1 |
Dimensions & Weight
| Width | 41 in. |
| Height | 63 in. |
| Length | 24.5 in. |
| Weight | 1500 lbs. |
| Carton Depth | 28 5/16 |
| Carton Height | 62 5/16 |
| Carton Width | 44 15/16 |
| Gross Weight | 409 |
| Net Weight | 362.6 |
| Depth(IN,inches) | 24.5000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 363 |
| Carton Depth(IN,inches) | 28.3125 |
| Carton Height(IN,inches) | 62.3125 |
| Carton Width(IN,inches) | 44.9375 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 409 |
| Drawer Weight Capacity | 100.000 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 46 in. |
| Shipping Height | 68 in. |
| Shipping Length | 29.5 in. |
| Shipping Weight | 1540 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 1540 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 36.62 ft³ |
| Dimensional Weight | 455.28 lbs. |
| Total of Cubes | 36.62 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 455.28 lbs. |
Product Details
| Width | 41" Wide |
| Height | 63" Tall |
| Depth | 24.5" Deep |
| Total Load Capacity | 1500 lbs/unit |
| shelf weight capacity | 100 lbs/shelf |
| Number of shelves | 15 Drawers |
| Assembly Required | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.






















