$119.99
45" GearLoft Shelf - GAWA45SFZW
$119.99
Key Features
Holds up to 100 lbs.
45" wide x 16" high x 20" deep
Lifetime limited warranty on products ensures easy replacement of materials
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Specifications
Features
Holds up to 100 lbs.
45" wide x 16" high x 20" deep
Lifetime limited warranty on products ensures easy replacement of materials
Specifications
Other
| Assembly Required | No |
| Color | Hammered White |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Number of Pieces Included | 1 |
| Scratch Resistant | Yes |
| Style | Select Series Shelf |
| Type of Component | Accessory |
| Warranty | Limited Lifetime |
Dimensions & Weight
| Width | 45 in. |
| Height | 16 in. |
| Length | 20 in. |
| Weight | 100 lbs. |
| Carton Depth | 46 |
| Carton Height | 2 |
| Carton Width | 21 1/4 |
| Gross Weight | 18 |
| Net Weight | 18.0 |
| Depth(IN,inches) | 20.0000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 18 |
| Carton Depth(IN,inches) | 46.0000 |
| Carton Height(IN,inches) | 2.0000 |
| Carton Width(IN,inches) | 21.2500 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 18 |
| Shelf Weight Capacity (lbs) | 100 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 50 in. |
| Shipping Height | 21 in. |
| Shipping Length | 25 in. |
| Shipping Weight | 140 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 140 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 8.33 ft³ |
| Dimensional Weight | 103.6 lbs. |
| Total of Cubes | 8.33 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 103.6 lbs. |
Product Details
| Width | 45" Wide |
| Height | 16" Tall |
| Depth | 20" Deep |
| Total Load Capacity | 100 lbs/unit |
| Assembly Required | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.













