$29.99
Foldaway Hanger Hook (2-Pack) - GAWA8HMHKG
$29.99
Key Features
Protective soft-holding steel hooks
Lifetime limited warranty on products ensures easy replacement of materials
Holds up to 20 lbs each
Upright or folds down out of the way
Install on GearWall® Panels & GearTrack® Channels, repositions without tools
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Protective soft-holding steel hooks
Lifetime limited warranty on products ensures easy replacement of materials
Holds up to 20 lbs each
Upright or folds down out of the way
Install on GearWall® Panels & GearTrack® Channels, repositions without tools
Specifications
Other
| Assembly Required | Yes |
| Color | Granite |
| Hardware Included | No |
| Material | Steel |
| Number of Pieces Included | 2 |
| Style | Hooks |
| Type of Component | Wall System Accessories |
| Warranty | Lifetime Limited Warranty |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 20 lbs. |
| Carton Depth | 12 13/16 |
| Carton Height | 5 |
| Carton Width | 36 1/16 |
| Gross Weight | 7 |
| Net Weight | 4.9 |
| Net Weight(LB,pounds) | 5 |
| Carton Depth(IN,inches) | 12.8125 |
| Carton Height(IN,inches) | 5.0000 |
| Carton Width(IN,inches) | 36.0625 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 7 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 60 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 60 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Product Details
| Width | 2.75" Wide |
| Height | 4" Tall |
| Depth | 12" Deep |
| Total Load Capacity | 20 lbs/unit |
| Assembly Required | No |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.



















