$17.99
Loop Hooks (8-Pack) - GAWALP8PPH
$17.99
Key Features
Holds up to 5 lbs.
1" wide x 4" high
Features a durable steel construction for a long-lasting use
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Specifications
Features
Holds up to 5 lbs.
1" wide x 4" high
Features a durable steel construction for a long-lasting use
Specifications
Other
| Assembly Required | No |
| Color | Granite |
| Number of Pieces Included | 8 |
| Pack Size | 8 Pack |
| Style | Hooks |
| Type of Component | Wall System Accessories |
| Warranty | Lifetime Limited Warranty |
Dimensions & Weight
| Width | 1 in. |
| Height | 4 in. |
| Length | 2 in. |
| Weight | 5 lbs. |
| Carton Depth | 2 7/8 |
| Carton Height | 4 5/8 |
| Carton Width | 7 1/2 |
| Cutout Height (in) | 4 |
| Gross Weight | 1 |
| Net Weight | 0.0 |
| Depth(IN,inches) | 2.0000 |
| Carton Depth(IN,inches) | 2.8750 |
| Carton Height(IN,inches) | 4.6250 |
| Carton Width(IN,inches) | 7.5000 |
| Cutout Height Min(IN,inches) | 4.0000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 1 |
| Weight Load Capacity | Up to 5 lbs (2.3 kg) |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 6 in. |
| Shipping Height | 9 in. |
| Shipping Length | 7 in. |
| Shipping Weight | 45 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 45 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0 ft³ |
| Dimensional Weight | 0.05 lbs. |
| Total of Cubes | 0 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 0.05 lbs. |
Product Details
| Width | 1" Wide |
| Height | 4" Tall |
| Depth | 2" Deep |
| Total Load Capacity | 5 lbs/unit |
| Assembly Required | No |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.











