$479.99
4' Adjustable Height Hardwood Workbench - GAWB04HWEG
$479.99
Key Features
Adjusts to meet ADA height requirements
3,000-lb max distributed weight capacity
Lifetime limited warranty on adjustable legs and One-year warranty on hardwood top
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Specifications
Features
Adjusts to meet ADA height requirements
3,000-lb max distributed weight capacity
Lifetime limited warranty on adjustable legs and One-year warranty on hardwood top
Specifications
Other
| Frame Material | Steel |
| Assembly Required | Yes |
| Color | Hammered Granite |
| Color/Finish | Hammered Granite with Hardwood Top |
| Number of Pieces Included | 1 |
| Type of Component | Workbench |
| Wheeled | No |
| Work Surface Material | 1-3/4 in. (4.4 cm) Hardwood Top With UV Cured Protective Coating |
| Workbench Type | Adjustable |
Dimensions & Weight
| Width | 48 in. |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 3000 lbs. |
| Carton Depth | 26 3/8 |
| Carton Height | 6 |
| Carton Width | 59 |
| Gross Weight | 126 |
| Net Weight | 125.0 |
| Depth(IN,inches) | 25.0000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 125 |
| Carton Depth(IN,inches) | 26.3750 |
| Carton Height(IN,inches) | 6.0000 |
| Carton Width(IN,inches) | 59.0000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 133 |
| Maximum Height(IN,inches) | 40.8000 |
| Minimum Height(IN,inches) | 27.5000 |
| Adjustable Height | Yes |
| Workbench Weight Capacity (lbs) | 3000 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 53 in. |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 3040 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 3040 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Product Details
| Width | 48" Wide |
| Height | 27.5-40.8" Tall |
| Depth | 25" Deep |
| Total Load Capacity | 3000 lbs/unit |
| Assembly Required | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.


















