$579.99
6' Adjustable Height Hardwood Workbench - GAWB06HWGW
Specifications
Specifications
Details
| Frame Material | Steel |
| Assembly Required | Yes |
| Hardware Included | Yes |
| Leveling Legs | Yes |
| Number of Pieces Included | 1 |
| Tools Required | Yes |
| Type of Component | Workbench |
| Wheeled | No |
| Work Surface Material | 1-3/4 in. (4.4 cm) Hardwood Top With UV Cured Protective Coating |
| Workbench Leg Material | Steel |
| Workbench Type | Adjustable |
| Top Material | 1-3/4 in. (4.4 cm) hardwood top with UV cured protective coating |
| Total Product Weight Capacity | 3, 000 |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty - Workbench Legs and Metal Frame |
| Workbench Weight Capacity | 3, 000 |
Other
| Frame Material | Steel |
| Assembly Required | Yes |
| Color | Hammered White |
| Color/Finish | Hammered White with Hardwood Top |
| Number of Pieces Included | 1 |
| Type of Component | Workbench |
| Wheeled | No |
| Work Surface Material | 1-3/4 in. (4.4 cm) Hardwood Top With UV Cured Protective Coating |
| Workbench Type | Adjustable |
Dimensions & Weight
| Width | 72 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 3000 lbs. |
| Carton Depth | 26 1/2 |
| Carton Height | 5 3/4 |
| Carton Width | 74 |
| Cutout Width (in) | 72 |
| Gross Weight | 158 |
| Maximum Height | 42 |
| Minimum Height | 29 |
| Net Weight | 143.7 |
| Depth(IN,inches) | 25.0000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 144 |
| Carton Depth(IN,inches) | 26.5000 |
| Carton Height(IN,inches) | 5.7500 |
| Carton Width(IN,inches) | 74.0000 |
| Cutout Width(IN,inches) | 72.0000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 158 |
| Maximum Height(IN,inches) | 42.0000 |
| Minimum Height(IN,inches) | 27.5000 |
| Adjustable Height | No |
| Workbench Weight Capacity (lbs) | 3000 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 77 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 30 in. |
| Shipping Weight | 3040 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 3040 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 43.75 ft³ |
| Dimensional Weight | 543.88 lbs. |
| Total of Cubes | 43.75 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 543.88 lbs. |
Certifications
| NSF Certified | No |
| prop65 | Standard |
Dimensions
| Adjustable Height | No |
| carton depth | 26.5 |
| carton height | 5.7 |
| carton width | 74 |
| gross weight | 158 |
| net weight | 149 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.

















