$329.99
66-1/2" Wide Hardwood Modular Workbench - GAWB66HWGG
$329.99
Key Features
1-1/2" (3.8 cm) thick solid hardwood top
Supports up to 1500 lbs of distributed weight
66-1/2" Wide x 38-3/4" High x 20" Deep
One-year limited warranty - Workbench Top
Limited lifetime Warranty - Workbench Legs and Metal Frame
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
1-1/2" (3.8 cm) thick solid hardwood top
Supports up to 1500 lbs of distributed weight
66-1/2" Wide x 38-3/4" High x 20" Deep
One-year limited warranty - Workbench Top
Limited lifetime Warranty - Workbench Legs and Metal Frame
Specifications
Other
| Frame Material | Steel |
| Assembly Required | Yes |
| Color | Hammered Granite |
| Color/Finish | Hammered Granite with Hardwood Top |
| Number of Pieces Included | 1 |
| Type of Component | Workbench |
| Wheeled | No |
| Work Surface Material | 1-1/2 in. (3.8 cm) hardwood top with UV cured protective coating |
| Workbench Type | Non-Adjustable |
Dimensions & Weight
| Width | 66.5 in. |
| Height | 38.75 in. |
| Length | 20 in. |
| Weight | 1500 lbs. |
| Carton Depth | 26 1/2 |
| Carton Height | 4 3/4 |
| Carton Width | 72 |
| Gross Weight | 86 |
| Net Weight | 80.4 |
| Depth(IN,inches) | 20.0000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 80 |
| Carton Depth(IN,inches) | 26.5000 |
| Carton Height(IN,inches) | 4.7500 |
| Carton Width(IN,inches) | 72.0000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 86 |
| Adjustable Height | Yes |
| Workbench Weight Capacity (lbs) | 1500 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 71.5 in. |
| Shipping Height | 43.75 in. |
| Shipping Length | 25 in. |
| Shipping Weight | 1540 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 1540 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 29.82 ft³ |
| Dimensional Weight | 370.77 lbs. |
| Total of Cubes | 29.82 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 370.77 lbs. |
Product Details
| Width | 66.5" Wide |
| Height | 38.75" Tall |
| Depth | 20" Deep |
| Total Load Capacity | 1500 lbs/unit |
| Assembly Required | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.














