$219.99
Ready-to-Assemble 3/4 Door Wall GearBox - GAWG28KDESG
$219.99
Key Features
28" H x 28" W x 12" D
Full-width adjustable shelf and open bottom shelf for storage versatility
Holds up to 150 lbs. per cabinet and 40 lbs. per shelf
10-year limited warranty
Included hanger brackets make this unit easily repositioned on Gladiator® Wall Systems
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
28" H x 28" W x 12" D
Full-width adjustable shelf and open bottom shelf for storage versatility
Holds up to 150 lbs. per cabinet and 40 lbs. per shelf
10-year limited warranty
Included hanger brackets make this unit easily repositioned on Gladiator® Wall Systems
Specifications
Other
| Shelf Material | Steel |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Color | Hammered Granite |
| Leveling Legs | No |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Number of Cabinet Doors | 2 |
| Number of Cabinets | 1 |
| Style | Ready-To-Assemble |
| Type of Component | Wall GearBox |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 28 in. |
| Length | 12 in. |
| Weight | 150 lbs. |
| Carton Depth | 18 5/16 |
| Carton Height | 9 1/2 |
| Carton Width | 30 5/8 |
| Gross Weight | 33 |
| Net Weight | 5.6 |
| Depth(IN,inches) | 12.0000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 25 |
| Carton Depth(IN,inches) | 18.3125 |
| Carton Height(IN,inches) | 9.5000 |
| Carton Width(IN,inches) | 30.6250 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 33 |
| Shelf Weight Capacity (lbs) | 40 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 33 in. |
| Shipping Length | 17 in. |
| Shipping Weight | 190 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 190 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 5.44 ft³ |
| Dimensional Weight | 67.68 lbs. |
| Total of Cubes | 5.44 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 67.68 lbs. |
Product Details
| Width | 28" Wide |
| Height | 28" Tall |
| Depth | 12" Deep |
| Total Load Capacity | 150 lbs/unit |
| shelf weight capacity | 40 lbs/shelf |
| Number of shelves | 1 Full-Width Adjustable Shelf |
| Assembly Required | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.











