$359.99
Premier Pre-Assembled 30" Wall GearBox - GAWG302DZW
$359.99
Key Features
Two adjustable shelves for storage versatility
Color and finish ideal for garage or interior use.
Holds up to 200 lbs. per cabinet and 50 lbs. per shelf
30" wide x 30" high x 12" deep
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Specifications
Features
Two adjustable shelves for storage versatility
Color and finish ideal for garage or interior use.
Holds up to 200 lbs. per cabinet and 50 lbs. per shelf
30" wide x 30" high x 12" deep
Specifications
Other
| Shelf Material | Steel |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Assembly Required | No |
| Color | Gray Slate |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Number of Cabinet Doors | 2 |
| Number of Cabinets | 1 |
| Style | Premier |
| Type of Component | Wall GearBox |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 30 in. |
| Length | 12 in. |
| Weight | 200 lbs. |
| Carton Depth | 34 |
| Carton Height | 33 1/2 |
| Carton Width | 15 1/2 |
| Gross Weight | 53 |
| Net Weight | 48.9 |
| Depth(IN,inches) | 12.0000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 49 |
| Carton Depth(IN,inches) | 34.0000 |
| Carton Height(IN,inches) | 33.5000 |
| Carton Width(IN,inches) | 15.5000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 53 |
| Shelf Weight Capacity (lbs) | 50 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 35 in. |
| Shipping Length | 17 in. |
| Shipping Weight | 240 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 240 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.25 ft³ |
| Dimensional Weight | 77.7 lbs. |
| Total of Cubes | 6.25 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 77.7 lbs. |
Product Details
| Width | 30" Wide |
| Height | 30" Tall |
| Depth | 12" Deep |
| Total Load Capacity | 200 lbs/unit |
| shelf weight capacity | 50 lbs/shelf |
| Number of shelves | 2 Adjustable Shelves |
| Assembly Required | No |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.















