$129.99
8' GearWall Panels (2-Pack) - GAWP082PBY
$129.99
Key Features
Holds up to 50 lbs. per square foot
12" high x 96" long panels
10-year limited warranty
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Specifications
Features
Holds up to 50 lbs. per square foot
12" high x 96" long panels
10-year limited warranty
Specifications
Other
| Assembly Required | Yes |
| Color | Light Gray |
| Hardware Included | No |
| Material | Plastic |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Number of Pieces Included | 2 |
| Style | Wall System |
| Type of Component | Wall System Accessory |
Dimensions & Weight
| Width | 96 in. |
| Height | 12 in. |
| Length | - |
| Weight | 50 lbs. |
| Carton Depth | 96 1/2 |
| Carton Height | 1 13/16 |
| Carton Width | 12 9/16 |
| Gross Weight | 39 |
| Net Weight | 36.3 |
| Net Weight(LB,pounds) | 36 |
| Carton Depth(IN,inches) | 96.5000 |
| Carton Height(IN,inches) | 1.8125 |
| Carton Width(IN,inches) | 12.5625 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 39 |
| Adjustable Height | Yes |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 101 in. |
| Shipping Height | 17 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 90 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 90 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Product Details
| Width | 96" Wide |
| Height | 12" Tall |
| Depth | 0.75" Deep |
| Assembly Required | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.










































