$59.99
Gladiator® Light Bar - GAWU16LSPK
$59.99
Key Features
3 lighting options and 2 brightness settings
Adjustable lighting
Fully charged quickly
Long battery life
Mounting Bracket
Pull hook
Push-Button Latch
Description
Use your Gladiator® Light Bar as an extra source of light anywhere in the garage. This Light Bar offers up to seven hours of illumination* before needing a charge and has three mounting options: the Mounting Bracket, Mounting Magnets and screws (sold separately). With our Shock Absorption System and heavy duty
Read MoreAvailable from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Specifications
Features
3 lighting options and 2 brightness settings
Adjustable lighting
Fully charged quickly
Long battery life
Mounting Bracket
Pull hook
Push-Button Latch
Specifications
Certifications
| UL | Yes |
| prop65 | Standard |
Details
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
Dimensions
| carton depth | 17.7 |
| carton height | 4.3 |
| carton width | 5.5 |
| gross weight | 2.5 |
| net weight | 1.7 |
Product Details
| Actual Color Temperature (K) | Blend - 4500 K; Daylight - 6000 K; Soft White - 3000 K |
| Charger Included | Yes |
| Color Rendering Index (CRI) | Blend - 75 CRI; Daylight - 85 CRI; Soft White - 30 CRI |
| Color and Brightness Settings | Blend - High, Low; Daylight (Cool Light) - High, Low; Soft White (Warm Light) - High, Low |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Light Bulb Type | LED |
| Lumens | Blend - 600-240 lm; Daylight - 300-120 lm; Soft White - 300-120 lm |
| Magnet Removal Force | 15 lbs - 25 lbs |
| Power Source | Battery Operated |
| Rechargable | Yes |
| Water Resistant | No |
| Work Light Type | Hanging; Portable |
| Power Cord Length (ft) | 4 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.




















