$29.99
24" Wire Shelf - GAWU24WSBH
$29.99
Key Features
Holds up to 35 lbs.
24" wide x 4.5" high x 12.5" deep
Lifetime limited warranty on products ensures easy replacement of materials
Description
Keep frequently used items off the floor with the Gladiator® 24" Wire Shelf. Heavy-duty wire shelving can hold up to 35 lbs. per shelf and is easily relocated onto different Gladiator® Wall Systems. Friction lock tabs keep this wire shelf securely attached to the wall.
Read MoreAvailable from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Specifications
Features
Holds up to 35 lbs.
24" wide x 4.5" high x 12.5" deep
Lifetime limited warranty on products ensures easy replacement of materials
Specifications
Other
| Assembly Required | Yes |
| Color | Granite |
| Hardware Included | No |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Number of Pieces Included | 1 |
| Style | Wire Shelf |
| Type of Component | Wall System Accessories |
| Warranty | Lifetime Limited Warranty |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 4.5 in. |
| Length | 12.5 in. |
| Weight | 35 lbs. |
| Carton Depth | 13 1/4 |
| Carton Height | 5 3/4 |
| Carton Width | 25 |
| Gross Weight | 4 |
| Net Weight | 0.0 |
| Depth(IN,inches) | 12.5000 |
| Carton Depth(IN,inches) | 13.2500 |
| Carton Height(IN,inches) | 5.7500 |
| Carton Width(IN,inches) | 25.0000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 4 |
| Shelf Weight Capacity (lbs) | 35 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 9.5 in. |
| Shipping Length | 17.5 in. |
| Shipping Weight | 75 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 75 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.78 ft³ |
| Dimensional Weight | 8.13 lbs. |
| Total of Cubes | 0.78 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 8.13 lbs. |
Product Details
| Width | 24" Wide |
| Height | 4.5" Tall |
| Depth | 12.5" Deep |
| Total Load Capacity | 35 lbs/unit |
| Assembly Required | No |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.











