$29.99
30" Shoe Rack - GAWU30SRBH
$29.99
Key Features
Holds up to 35 lbs.
30" wide x 0.5" high x 15" deep
Features a durable steel construction for a long-lasting use
Description
Shoe storage is made easy with The Gladiator® 30" Shoe Rack. The heavy-duty welded steel shelf keep muddy shoes and boots off the floor and can be easily relocated onto Gladiator® Wall Systems. Friction lock tabs keep this shoe rack secured to the wall.
Read MoreAvailable from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Specifications
Features
Holds up to 35 lbs.
30" wide x 0.5" high x 15" deep
Features a durable steel construction for a long-lasting use
Specifications
Other
| Assembly Required | No |
| Color | Granite |
| Material | Wire |
| Number of Pieces Included | 1 |
| Pack Size | 1 Pack |
| Style | Shelf |
| Type of Component | Wall System Accessories |
| Warranty | Lifetime Limited Warranty |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 1 in. |
| Length | 15 in. |
| Weight | 35 lbs. |
| Carton Depth | 15 1/2 |
| Carton Height | 5 3/4 |
| Carton Width | 31 |
| Gross Weight | 6 |
| Net Weight | 0.0 |
| Depth(IN,inches) | 15.0000 |
| Carton Depth(IN,inches) | 15.5000 |
| Carton Height(IN,inches) | 5.7500 |
| Carton Width(IN,inches) | 31.0000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 6 |
| Weight Load Capacity | Up to 35 lbs (15.9 kg) |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 6 in. |
| Shipping Length | 20 in. |
| Shipping Weight | 75 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 75 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.26 ft³ |
| Dimensional Weight | 2.71 lbs. |
| Total of Cubes | 0.26 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 2.71 lbs. |
Product Details
| Width | 30" Wide |
| Height | 0.5" Tall |
| Depth | 15" Deep |
| Total Load Capacity | 35 lbs/unit |
| Assembly Required | No |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.















