$13.99
Big Hook - GAWUXXBHRH
$13.99
Key Features
Holds up to 50 lbs.
4" wide x 7.5" high x 7" deep
Features a durable steel construction for a long-lasting use
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Specifications
Features
Holds up to 50 lbs.
4" wide x 7.5" high x 7" deep
Features a durable steel construction for a long-lasting use
Specifications
Other
| Assembly Required | No |
| Color | Granite |
| Material | Carbon Steel with Rubber Sleeve |
| Number of Pieces Included | 1 |
| Pack Size | 1 Pack |
| Style | Hooks |
| Type of Component | Wall System Accessories |
| Warranty | Lifetime Limited Warranty |
Dimensions & Weight
| Width | 4 in. |
| Height | 7.5 in. |
| Length | - |
| Weight | 50 lbs. |
| Carton Depth | 11 |
| Carton Height | 6 |
| Carton Width | 4 3/4 |
| Gross Weight | 1 |
| Depth(IN,inches) | 7.0000 |
| Carton Depth(IN,inches) | 11.0000 |
| Carton Height(IN,inches) | 6.0000 |
| Carton Width(IN,inches) | 4.7500 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 1 |
| Weight Load Capacity | Up to 50 lbs (22.7 kg) |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 9 in. |
| Shipping Height | 12.5 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 90 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 90 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Product Details
| Width | 4" Wide |
| Height | 7.5" Tall |
| Depth | 7" Deep |
| Total Load Capacity | 50 lbs/unit |
| Assembly Required | No |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.











