$15.99
Deep Hook - GAWUXXDHRH
$15.99
Key Features
Holds up to 30 lbs.
7.5" wide x 5.25" high x 11" deep
Features a durable steel construction for a long-lasting use
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Specifications
Features
Holds up to 30 lbs.
7.5" wide x 5.25" high x 11" deep
Features a durable steel construction for a long-lasting use
Specifications
Other
| Assembly Required | No |
| Color | Granite |
| Material | Carbon Steel with Rubber Sleeve |
| Number of Pieces Included | 1 |
| Pack Size | 1 Pack |
| Style | Hooks |
| Type of Component | Wall System Accessories |
| Warranty | Lifetime Limited Warranty |
Dimensions & Weight
| Width | 7.5 in. |
| Height | 5.25 in. |
| Length | 11 in. |
| Weight | 30 lbs. |
| Carton Depth | 11 1/2 |
| Carton Height | 6 1/2 |
| Carton Width | 8 |
| Gross Weight | 2 |
| Depth(IN,inches) | 11.0000 |
| Carton Depth(IN,inches) | 11.5000 |
| Carton Height(IN,inches) | 6.5000 |
| Carton Width(IN,inches) | 8.0000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 2 |
| Weight Load Capacity | Up to 30 lbs (13.6 kg) |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 12.5 in. |
| Shipping Height | 10.25 in. |
| Shipping Length | 16 in. |
| Shipping Weight | 70 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 70 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.25 ft³ |
| Dimensional Weight | 2.61 lbs. |
| Total of Cubes | 0.25 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 2.61 lbs. |
Product Details
| Width | 7.5" Wide |
| Height | 5.25" Tall |
| Depth | 11" Deep |
| Total Load Capacity | 30 lbs/unit |
| Assembly Required | No |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.

















