$179.99
Golf Caddy - GAWUXXGFTG
$179.99
Key Features
Holds up to 75 lbs. per caddy, 50 lbs. for the upper shelf, 25 lbs. for the lower shelf
27.5" wide x 42.5" high x 15" deep
Features a durable steel construction for a long-lasting use
Description
Golf bag storage is made easy with the Gladiator® Golf Caddy. This caddy has room for two oversized golf bags, plus extra storage for golf balls. A lower shelf allows you to keep your golf shoes with the rest of your items. Designed for use on GearTrack® Channels and GearWall® Panels, it can be hung easily and repositioned if needed.
Read MoreAvailable from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Specifications
Features
Holds up to 75 lbs. per caddy, 50 lbs. for the upper shelf, 25 lbs. for the lower shelf
27.5" wide x 42.5" high x 15" deep
Features a durable steel construction for a long-lasting use
Specifications
Other
| Assembly Required | Yes |
| Color | Hammered Granite |
| Hardware Included | No |
| Number of Pieces Included | 1 |
| Pack Size | 1 Pack |
| Style | Shelf |
| Type of Component | Wall System Accessories |
| Warranty | Lifetime Limited Warranty |
Dimensions & Weight
| Width | 27.5 in. |
| Height | 42.5 in. |
| Length | - |
| Weight | 75 lbs. |
| Carton Depth | 44 7/16 |
| Carton Height | 3 15/16 |
| Carton Width | 17 13/16 |
| Gross Weight | 33 |
| Depth(IN,inches) | 15.0000 |
| Carton Depth(IN,inches) | 44.4375 |
| Carton Height(IN,inches) | 3.9375 |
| Carton Width(IN,inches) | 17.8125 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 33 |
| Shelf Weight Capacity (lbs) | 50 |
| Total Kit Weight Capacity (lbs) | 150.00 |
| Weight Load Capacity | Up to 75 lbs (34 kg) |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32.5 in. |
| Shipping Height | 47.5 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 115 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 115 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Product Details
| Width | 27.5" Wide |
| Height | 42.5" Tall |
| Depth | 15" Deep |
| Total Load Capacity | 75 lbs/unit |
| Assembly Required | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.












