$49.99
KitchenAid Go® Cordless 12V MAX Lithium Ion Battery - KRB12
$49.99
Key Features
Cordless
Works with all KitchenAid Go™ Products (sold separately)
Power, without the cord
Always have an extra battery on hand
Know when it's time to recharge
Description
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Cordless
Move your appliance around the kitchen with ease, without limitations of cords or nearby outlets.
Works with all KitchenAid Go™ Products (sold separately)
Sold separately.
Power, without the cord
Always have an extra battery on hand
Know when it's time to recharge
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 4.2 in. |
| Height | 4.3 in. |
| Length | 2.4 in. |
| Weight | 1 lbs. |
| Carton Depth | 4 3/16 |
| Carton Height | 4 1/4 |
| Carton Width | 2 3/8 |
| Gross Weight | 1 |
| Net Weight | 0.0 |
| Carton Depth(IN,inches) | 6.7500 |
| Carton Height(IN,inches) | 1.9375 |
| Carton Width(IN,inches) | 5.9375 |
| Net Weight(LB,pounds) | 1 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 9.2 in. |
| Shipping Height | 9.3 in. |
| Shipping Length | 7.4 in. |
| Shipping Weight | 41 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 41 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.03 ft³ |
| Dimensional Weight | 0.26 lbs. |
| Total of Cubes | 0.03 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 0.26 lbs. |
General Specifications
| Prop 65 | Standard |
Technical Specifications
| Accessory Type | Miscellaneous |
| Cordless | Yes |
| Depth | 3-7/64 in |
| Gross Weight | 0.85 lbs |
| Height | 1-3/32 in |
| Net Weight | 0 lbs |
| Volts | 12 |
| Width | 2-49/64 in |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Minnesota.












































