$149.99
Food Processor Attachment - KSM1FPA
$149.99
Key Features
Wide Feed Tube
Slice, Shred or Julienne
Exclusive ExactSlice™ System
Works with all KitchenAid® stand mixers
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Wide Feed Tube
Accommodates various sizes of food for less prep work.
Slice, Shred or Julienne
Thick to thin, fine to coarse or long thin strips of a variety of fresh fruits, vegetables or cheeses.
Exclusive ExactSlice™ System
Features an external adjustable slicing lever to go from thick to thin with one slide of the lever.
Works with all KitchenAid® stand mixers
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 10.2 in. |
| Height | 9.7 in. |
| Length | 6.9 in. |
| Weight | 3 lbs. |
| Carton Depth | 17 1/2 |
| Carton Height | 11 1/4 |
| Carton Width | 12 |
| Gross Weight | 0 |
| Net Weight | 0.0 |
| Carton Depth(IN,inches) | 17.5000 |
| Carton Height(IN,inches) | 11.2500 |
| Carton Width(IN,inches) | 12.0000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 3 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 15.2 in. |
| Shipping Height | 14.7 in. |
| Shipping Length | 11.9 in. |
| Shipping Weight | 43 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 43 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.4 ft³ |
| Dimensional Weight | 4.11 lbs. |
| Total of Cubes | 0.4 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 4.11 lbs. |
General Specifications
| Prop 65 | Standard |
Technical Specifications
| Depth | 6-29/32 in |
| Net Weight | 0 lbs |
| Width | 10-13/64 in |
| Gross Weight | 2.66 lbs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Minnesota.




















