$199.99
Food Processor with Commercial Style Dicing Kit - KSM2FPA
$199.99
Key Features
Wide Feed Tube
Exclusive ExactSlice™ System
Works with all KitchenAid® stand mixers
Dice, slice, shred or julienne
Storage case
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Wide Feed Tube
Accommodates various sizes of food for less prep work.
Exclusive ExactSlice™ System
With an external adjustable slicing lever to go from thick to thin with one slide of the lever.
Works with all KitchenAid® stand mixers
Dice, slice, shred or julienne
Storage case
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 10.2 in. |
| Height | 9.7 in. |
| Length | 6.9 in. |
| Weight | 8 lbs. |
| Carton Depth | 19 1/4 |
| Carton Height | 14 3/4 |
| Carton Width | 11 3/4 |
| Gross Weight | 0 |
| Net Weight | 0.0 |
| Carton Depth(IN,inches) | 19.2500 |
| Carton Height(IN,inches) | 14.7500 |
| Carton Width(IN,inches) | 11.7500 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 8 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 15.2 in. |
| Shipping Height | 14.7 in. |
| Shipping Length | 11.9 in. |
| Shipping Weight | 48 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 48 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.4 ft³ |
| Dimensional Weight | 4.11 lbs. |
| Total of Cubes | 0.4 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 4.11 lbs. |
General Specifications
| Prop 65 | Standard |
Technical Specifications
| Depth | 6-29/32 in |
| Net Weight | 0 lbs |
| Width | 10-13/64 in |
| Gross Weight | 8.2 lbs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Minnesota.

















