6 Quart Polished Stainless Steel Bowl for select KitchenAid® Bowl-Lift Stand Mixers - KSMB60
6 Quart Polished Stainless Steel Bowl for select KitchenAid® Bowl-Lift Stand Mixers
Model: KSMB60




6 Quart Polished Stainless Steel Bowl for select KitchenAid® Bowl-Lift Stand Mixers
Model: KSMB60
Key Features
6 Quart Bowl fits select KitchenAid® Bowl-Lift Stand Mixers*
6 Quart bowl for large or small batches
Easy to clean 6 quart bowl
Description
Mix up enough dough for 13 dozen* of your signature cookies with this KitchenAid® 6 Quart Stainless Steel Bowl with handle, made for select KitchenAid® 7 Quart Bowl-Lift Stand Mixers**. Sturdy and dishwasher safe for quick and easy cleanup, this bowl is perfect for all your mixing needs. *Using the flat beater; 28g dough each, **Sold separately. Compatible with residential KitchenAid® Bowl-Lift Stand Mixers using stainless steel bowls only: model numbers starting with KSM75, KSM55, KSM60, and KSM70. Not compatible with any model not listed.
Read MoreAvailable from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Specifications
Features
6 Quart Bowl fits select KitchenAid® Bowl-Lift Stand Mixers*
6 Quart bowl for large or small batches
Easy to clean 6 quart bowl
Specifications
General Specifications
| Prop 65 | Standard |
Technical Specifications
| Bowl Type | Stainless |
| Compatible with | 5.0 qt. Bowl-Lift Mixer; 6.0 qt. Bowl-Lift Mixer; 7.0 qt. Bowl-Lift Mixer |
| Depth | 13-13/64 in |
| Gross Weight | 2.31 lbs |
| Height | 6-47/64 in |
| Net Weight | 0 lbs |
| Width | 11-1/16 in |
| Dishwasher Safe | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Minnesota.







