$99.99
Vegetable Sheet Cutter Attachment - KSMSCA
$99.99
Key Features
Two Blades for Thick or Thin Sheets
Premium Metal Construction
Storage Case
Dishwasher Safe Accessories
Works With All KitchenAid® Stand Mixers
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Two Blades for Thick or Thin Sheets
Two Blades for Thick or Thin SheetsInspire new versions of everyday dishes with sheets of zucchini, apples, cucumbers and more. Two blades for thick or thin sheets, depending on preference or recipe.
Premium Metal Construction
For durable long lasting performance, and when attached to the stand mixer, provides stability and ease of use.
Storage Case
The KitchenAid® Vegetable Sheet Cutter is packed and organized inside its own storage case, designed for easy access and simple storage.
Dishwasher Safe Accessories
Both blades, adapter, skewer and food holder are top-rack dishwasher safe and the body can be wiped clean with a warm, damp cloth, making clean-up a cinch.
Works With All KitchenAid® Stand Mixers
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 10.8 in. |
| Height | 3 in. |
| Length | 7.9 in. |
| Weight | 5 lbs. |
| Carton Depth | 13 3/4 |
| Carton Height | 7 1/2 |
| Carton Width | 10 |
| Gross Weight | 0 |
| Net Weight | 0.0 |
| Net Weight(LB,pounds) | 2 |
| Carton Depth(IN,inches) | 13.7500 |
| Carton Height(IN,inches) | 7.5000 |
| Carton Width(IN,inches) | 10.0000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 5 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 15.8 in. |
| Shipping Height | 8 in. |
| Shipping Length | 12.9 in. |
| Shipping Weight | 45 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 45 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.15 ft³ |
| Dimensional Weight | 1.54 lbs. |
| Total of Cubes | 0.15 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 1.54 lbs. |
General Specifications
| Prop 65 | Standard |
Technical Specifications
| Depth | 7-29/32 in |
| Height | 3 in |
| Net Weight | 0 lbs |
| Width | 10-51/64 in |
| Gross Weight | 4.65 lbs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Minnesota.













